Auto zastępcze z OC sprawcy w świetle rekomendacji KNF

Komisja Nadzoru Finansowego doszła do wniosków, które dla kierowców mogą być oczywiste. Odszkodowania powypadkowe są zaniżane przez ubezpieczycieli nawet o 70%, do tego często nie płacą oni za wynajęte auto zastępcze, lub w niepełnym wymiarze – są to główne przewinienia ubezpieczycieli wykryte przez KNF. Do końca bieżącego roku mają wejść nowe przepisy regulujące stosowanie takich praktyk.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Celem jest to, aby wszystkie ubezpieczalnie miały jasno i klarownie wyłożone jakie praktyki są akceptowalne a jakie nie i jaki jest punkt zapatrywania organu nadzoru, szczególnie jak chodzi o auto zastępcze z OC sprawcy, oryginalność części zamiennych, sposób amortyzacji tych części. Po szczegółowej analizie praktyk rynkowych ma być wydane zalecenie w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC sprawcy, dzięki któremu poszkodowani powinni mieć łatwiejszy dostęp do auta zastępczego z oc sprawcy i możliwości stosowania części oryginalnych w przypadku uszkodzenia ich pojazdu.

Bezgotówkowy wynajem z OC sprawcy auta zastępczegoFakt, iż KNF w ogóle zajął się tą sprawą jest spowodowany najnowszym raportem rzecznika ubezpieczonych, w którym zostały opisane praktyki niezgodne z prawem stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe dotyczące wypłat odszkodowań z polis OC sprawców wypadków drogowych. Chodzi głównie o zaniżanie odszkodowań poprzez stosowanie amortyzacji, czyli tak zwanego zużycia części, co jest w świetle wyroków Sądu Najwyższego procederem niedopuszczalnym już od 2011. Kierowcy przez stosowanie takich praktyk zmuszeni są do korzystania z kancelarii odszkodowawczych lub dopłacania z własnej kieszeni do napraw pojazdy powypadkowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą płacić za oryginalne części, zmuszając poszkodowanych w wypadkach samochodowych do zakupu tańszych zamienników, które charakteryzują się nieporównywalnie gorszą jakością. Wbrew kolejnym wyrokom sądów towarzystwa ubezpieczeniowe nie chciały pokrywać kosztu wynajmu za auto zastępcze z OC sprawcy. Teraz sytuacja się poprawiła, jednak wciąż większość firm ogranicza czas i stawki na których poszkodowany może wynająć auto zastępcze z OC sprawcy i zobowiązuje się klientów do dopłacania z własnej kieszeni. Niestety rzecznik ubezpieczonych nie ma ani uprawnień ani narzędzi, by móc skutecznie przeciwdziałać takiemu łamaniu prawa przez ubezpieczycieli, tak więc do interwencji zawezwał Komisję Nadzoru Finansowego.

Wytyczne zebrane z projekcie maja być przekazane do końca czerwca 2014r celem konsultacji, tak aby udało się je wdrożyć przed końcem 2014 roku. Będzie to trzecia rekomendacja KNF skierowana do runku ubezpieczeniowego.

Bezgotówkowy najem auta zastępczego z OC sprawcy.

Jest więc realna nadzieja iż w 2015 roku ubezpieczyciele nie będą stwarzać problemów przy wynajmie auta zastępczego z OC sprawcy i sytuacja będzie unormowana. Bez względu na charakter rekomendacji najlepiej jest skorzystać z wynajmu bezgotówkowego, gdzie ciężar udowodnienia straty majątkowej spoczywa na firmie wynajmującej a nie na kliencie.

W Kancelarii Odszkodowawczej Citi Kraków możesz wynająć bezgotówkowo auto zastępcze z OC sprawcy, sprawdź szczegóły w dziale auta zastępcze.