Dopłaty do odszkodowań – kto może się o nie starać?

Decyzja wydana przez ubezpieczyciela w zakresie wypłaty określonej kwoty tytułem odszkodowania nie musi wcale kończyć procesu dochodzenia roszczeń. Możliwe są bowiem dopłaty do odszkodowań.

Kto może starać się o dopłaty do odszkodowań?

O dopłaty do odszkodowań mogą wystąpić ci poszkodowani, którzy nie są usatysfakcjonowani kwotą odszkodowania przyznaną im w decyzji przez ubezpieczyciela. Można się o nie ubiegać na zasadzie złożenia odwołania. Proces ten jednak zwykle jest czasochłonny, podczas gdy kancelaria odszkodowawcza na podstawie analizy kosztorysu naprawy auta dopłaci do Twojej szkody od ręki. Z cesji wierzytelności warto skorzystać, jeżeli nie chcemy samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem i zależy nam na szybkim uzyskaniu dodatkowych pieniędzy, gdyż to podmiot odkupujący dług ponosi ryzyko przegrania sprawy.

Kiedy roszczenie dopłaty do odszkodowań staje się zasadne?

Najczęściej dopłaty do odszkodowań są zasadne wtedy, gdy wykonane w toku likwidacji szkód kosztorysy zawierają błędy i niezgodności z przepisami – między innymi źle przyjętą amortyzację części, nieuwzględnienie podatku VAT, czy też uwzględnienie części zamiennych zamiast oryginalnych. Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest wystąpienie szkody do 3 lat wstecz. Prawo do złożenia roszczenia przysługuje, jeśli naprawa nie była przeprowadzana metodą bezgotówkową ani na podstawie faktur. Należy nadmienić, że  ubezpieczyciele niejednokrotnie nie chcą wypłacać należytych kwot wtedy, gdy ubiegający się o odszkodowanie nie jest już właścicielem samochodu. Sądy w swoich orzeczeniach wielokrotnie krytykowały jednak takie podejście. Ponadto dopłaty do odszkodowań zdarzają się w sytuacji, gdy poszkodowany nie sprzedał wraku samochodu w cenie ustalonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ze względu na praktyki zakładów ubezpieczeniowych warto skonsultować się kancelarią odszkodowawczą, która rzetelnie przeanalizuje możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy.