Jak sprawdzić, czy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie z OC?

Niestety zaniżanie należnego odszkodowania jest powszechnym procederem wśród towarzystw ubezpieczeniowych. Chcą one wypłacić jak najmniej, dlatego liczą na naiwność poszkodowanych. Z tego względu dochodzenie odszkodowań przez osoby, nieznające branży ubezpieczeniowej oraz obowiązujących przepisów w tym zakresie, jest znacznie utrudnione.

Zbierz wszystkie wymagane dokumenty

Potrzebne nam dokumenty nie zawsze będą w naszym posiadaniu. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy wystąpić do ubezpieczyciela o przedłożenie wszelkich zebranych w aktach szkody elementów, takich jak: protokół z oględzin pojazdu razem z dokumentacją zdjęciową, wycena pojazdu przed szkodą, kosztorys naprawy pojazdu, decyzja o wypłacie odszkodowania itd. W celu pozyskania tych dokumentów trzeba zwrócić się do ubezpieczyciela ze stosownym pismem. Zadbajmy również o potwierdzenie odbioru naszego pisma.

Analiza dokumentów

Pozyskane dokumenty należy kompleksowo przeanalizować. W szczególności sprawdźmy czy otrzymaliśmy pełne odszkodowanie czy jedynie częściowe. Zweryfikujmy wysokość stawki za roboczogodzinę. To najczęściej zaniżany element w kosztorysie. Ubezpieczyciele podają kwoty rzędu 50-60 zł netto, a tak naprawdę stawki rynkowe są co najmniej dwukrotnie wyższe. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel uwzględnił ceny nowych i oryginalnych części zamiennych czy tzw. zamienników oraz czy uwzględniono amortyzację. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób zweryfikować te kwestie, warto w tym zakresie zasięgnąć rady specjalisty.

Niełatwe dochodzenie odszkodowań

Dochodzenie odszkodowań nie należy do łatwych, ale trzeba walczyć o swoje prawa. Ubezpieczyciele dopuszczają się w tym zakresie licznych uchybień i z reguły zaniżają wartość należnego odszkodowania.