Kiedy wezwać Policję po stłuczce?

Z pewnością jednym z najbardziej nurtujących nas pytań w sytuacji wypadku komunikacyjnego lub mniejszej kolizji drogowej jest to – kiedy wezwać Policję po stłuczce. Należy bowiem pamiętać, że dochodzenie odszkodowań jest złożonym procesem i wymaga od nas przedłożenia określonych dowodów. Jednym z nich może być protokół, sporządzony przez Policję. Kiedy zatem wezwanie funkcjonariuszy jest konieczne?

Wszystko zależy od sytuacji na miejscu zdarzenia

Z pewnością dochodzenie odszkodowań będzie ułatwione, jeżeli będziemy mieli do dyspozycji dowód w postaci protokołu sporządzonego przez Policję na miejscu zdarzenia. Należy jednak pamiętać, że wezwanie Policji jest czasochłonne i powoduje wiele komplikacji. Podejmując taki krok, stracimy sporo czasu. Istnieje zatem wątpliwość czy przy drobnych stłuczkach, przy których sprawca przyznaje się do winy i chce dobrowolnie naprawić szkodę, wzywanie Policji rzeczywiście ma sens. Czasem jednak mamy do czynienia z poważniejszą sytuacją i warto się zabezpieczyć. Funkcjonariusze przydadzą się na przykład wtedy, gdy mamy podejrzenie, że sprawca znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie posiada dokumentów pojazdu lub uprawnień do jego prowadzenia, a także wtedy, gdy sprawca nie przyznaje się do winy lub ktoś został ranny w wyniku zdarzenia.

Jak wezwać Policję?

Stłuczka to wyjątkowo stresująca sytuacja i niekiedy możemy zapomnieć, jak się nazywamy. Warto więc wpisać sobie do telefonu numer alarmowy, dzięki któremu szybko i sprawnie wezwiemy Policję. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy dzwonić pod nr 112.