Konsolidacja na rynku ubezpieczeń, PZU idzie na zakupy

PZU zakupiło cztery firmy nowe ubezpieczeniowe do swojego portfela. Najnowsze nabytki to: Lietuvos Draudimas, AAS Balta, Codan Forskiring oraz polski oddział brytyjskiego Link4.

Z informacji przekazanych w komunikacje PZU wynika, iż ubezpieczyciel zakupił od brytyjskiej RSA litewską firmę ubezpieczeniową Lietuvos Draudimas oraz łotewską AAS Balta. Ponadto PZU kupiło także estoński oddział Codan Forsikring oraz Link4. PZU planuje zostać liderem rynku litewskiego oraz łotewskiego, natomiast w estonii będzie zajmowało 3 pozycję.

Strategia długoterminowego rozwoju obejmuje zdominowanie rynku ubezpieczeń direct w kraju.
Jaki będzie tego efekt dla posiadających polisy w PZU?
– Nie powinno to raczej wywołać większych zmian w polityce firmy odnośnie samych polis, jednak poszkodowane osoby, które będą chciały likwidować szkody z OC w PZU mogą napotkać dodatkowe trudności.
Już teraz PZU wypracowało technikę obligatoryjnego proponowania dla poszkodowanych części alternatywnych, zamienników niskiej jakości przy kosztorysowym rozliczaniu szkody. Często dochodzi nawet do sytuacji, w której poszkodowany posiadający przed wypadkiem części oryginalne i rozliczający się na podstawie faktur nie dostaje zgody na refundacje kosztów zakupu niektórych części oryginalnych. Takie praktyki mają na celu zmniejszenie wypłat dal poszkodowanych.

Zaniżanie wypłat odszkodowań

Takie praktyki ubezpieczyciela są oczywiście niezgodne z prawem, ale w praktyce ledwie kilkanaście procent osób poszkodowanych decyduje się na walkę o swoje, więc w kalkulacji globalnej jest to praktyka opłacalna dla ubezpieczyciela.