Likwidacja szkody OC u własnego ubezpieczyciela

Od niedawna zaczęła się kreować nowa możliwość likwidowania szkód z OC sprawcy. Ubezpieczyciele dostrzegli potrzebę rozszerzania zakresu usług i przystąpili do działania.

Jako pierwszy na masową skalę zadziałał lider rynku, czyli PZU. Mimo iż wcześniej już Warta oferowała podobne rozwiązanie, dopiero oferta PZU wnosi powiew świeżości na rynku obowiązkowych ubezpieczeń OC.
W PZU dostajemy w standardzie bez dodatkowych opłat możliwość zlikwidowania szkody wyrządzonej przez innego uczestnika ruchu ubezpieczonego w innym towarzystwie. Teraz już nie musimy się martwić iż sprawca miał wykupione OC u “kiepskiego” ubezpieczyciela i mogą być problemy z odszkodowaniem. Czy aby na pewno? To wszystko zależy od jakości likwidowania szkody przez PZU.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Często podczas likwidacji szkody z OC metodą kosztorysową należne odszkodowanie jest bezpodstawnie zaniżane, stosowane są części zamienne nieposiadające stosownych homologacji, stawki za roboczogodziny są na poziomie tak niskim, że nawet ubezpieczyciel nie jest nam w stanie wyjaśnić dlaczego takie zostały zastosowane.

W praktyce może się okazać iż dla poszkodowanego nic się nie zmieni, gdyż statystyki pokazują iż PZU jest także liderem rynku w zaniżaniu odszkodowań z OC sprawcy. Tak więc czy lepiej będzie dostać mało u ubezpieczyciela sprawcy czy jeszcze mniej u swojego ubezpieczyciela? Należy także zastanowić się jaki jest czas oczekiwania na oględziny po wypadku, jedne ubezpieczalnie robią to szybciej, inne wolniej. Równie ważny jest czas do wypłaty odszkodowania, gdyż większość ubezpieczalni stara się wykorzystywać maksymalny ustawowy termin na likwidację szkody. Tutaj jest duże pole do popisu dla PZU, jeżeli okaże się, że proces likwidacji szkody z OC sprawcy z innej ubezpieczalni będzie przebiegał szybciej jak u konkurencji może się to okazać dużą zachętą, natomiast jeżeli kwoty wypłacanych odszkodowań dalej będą rażąco zaniżane to finalnie sprawa i tak trafi do sądu, więc poszkodowany nic na tym realnie nie zyska. Szkody OC

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia za samochód zastępczy wynajęty na czas likwidacji szkody. Do tej pory PZU niezależnie od przedstawionych rachunków za najem pojazdu zastępczego stosowało swoje własne stawki i nie raz doprowadzało to do sytuacji, gdy poszkodowany dokładał do wynajmu pojazdu zastępczego z własnej kieszeni. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z wynajmu bezgotówkowego, taki sposób likwidacji szkody z OC jest zawsze bezproblemowy, gdyż to tylko wypożyczalnia się martwi jak odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela.

Kancelaria Odszkodowawcza Cito Kraków oferuje bezgotówkowy wynajem pojazdów zastępczych dla wszystkich poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Taki wynajem jest bezpośrednio rozliczany z ubezpieczycielem sprawcy i poszkodowany nie musi angażować własnych środków. Więcej o wynajmie bezgotówkowym znaleźć można tutaj.