Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

Wiele osób, mając do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, wpada w panikę i nie potrafi zachować się racjonalnie. Właśnie dlatego warto nauczyć się sposobu postępowania w takiej sytuacji, zanim przyjdzie nam w niej uczestniczyć. Tak naprawdę musimy bowiem pamiętać tylko o siedmiu podstawowych elementach.

Schemat postępowania

W pierwszej kolejności powinniśmy zjechać na pobocze (oczywiście jeżeli nasz samochód jest wystarczająco sprawny i nie zatrzemy w ten sposób śladów zdarzenia). Po drugie niezbędne jest wyłączenie silnika (o czym najczęściej zapominają kierowcy). W trzecim kroku powinniśmy się zorientować czy w wypadku ktokolwiek ucierpiał. Jeżeli są ranni, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i wykonanie telefonu, informującego odpowiednie służby o zdarzeniu (numer alarmowy to 112 – warto zapisać go sobie w telefonie). Czwartym elementem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. W jaki sposób zrobić to poprawnie i zgodnie z przepisami? Konieczne jest wystawienie trójkąta ostrzegawczego, włączenie świateł awaryjnych i założenie kamizelki odblaskowej. Będzie to szczególnie ważne, jeżeli panuje mgła lub jest ciemno. Po piąte należy poszukać świadków zdarzenia. Z pewnością uda nam się znaleźć kogoś, kto widział całe zdarzenie. Pamiętajmy bowiem, że dochodzenie odszkodowań wymaga skompletowania dowodów. W tym kontekście ważny jest również szósty krok, czyli sporządzenie oświadczenia (nie jest ono konieczne gdy na miejscu jest Policja i sporządzi protokół, opisujący całe zdarzenie). Ostatnim elementem będzie zgłoszenie szkody. W tym celu musimy zebrać od sprawcy wypadku podstawowe dane, w szczególności numer polisy ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto postępować według schematu?

Dzięki zachowaniu siedmiu wyżej wymienionych zasad nie powiększymy skutków wypadku, a do tego łatwiejsze będzie późniejsze dochodzenie odszkodowań. Warto zatem zapamiętać tych kilka reguł, a może nawet spisać je na kartce i wozić w schowku samochodu. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie zdarzenie może nas spotkać.