PZU tworzy flotę aut zastępczych

Kwestia refundacji kosztów najmu samochodu zastępczego na czas likwidacji szkody od dawna była jedną z głównych osi sporu pomiędzy poszkodowanymi, a ubezpieczalniami. Spory takie z reguły kończą się procesami sądowymi przegranymi przez ubezpieczyciela, który w rezultacie ponieść musi dodatkowe koszty. PZU postanowiło więc zmienić taktykę i poszukać oszczędności nie przez odmawianie klientom refundacji najmu zastępczego, a… oferowanie im własnych aut.

Pierwszym krokiem w tym kierunku był zakup 300 aut hybrydowych marki Toyota Auris. Część z nich została już przekazana do użytku, zaś reszta (180 sztuk) powinna być dostępna od przełomu listopada i grudnia. Choć posunięcie PZU wydaje się być całkiem słuszne, niejasne wciąż pozostają warunki, na jakich auta będą udostępniane poszkodowanym. Choć koszty PZU będą w tym wypadku bezspornie niższe, niż w przypadku zewnętrznych wypożyczalni, to nie wydaje się, by skłoniło to giganta ubezpieczeniowego do pełnego respektowania litery prawa. Do tej pory PZU, nawet jeżeli uznawało konieczność i niezbędność najmu zastępczego w sprawach z OC komunikacyjnego, to niemal zawsze starało się jednocześnie zmniejszyć dodatkowe koszty poprzez redukcję stawki zastosowanej przez wypożyczalnię, bądź skrócenie czasu podlegającego refundacji. Takie praktyki są w świetle polskiego prawa i stanowiska judykatury niedopuszczalne, jednak większość kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy. Trzeba w tym miejscu więc przypomnieć, że samochód zastępczy należy się na pełny czas likwidacji szkody, tj. na faktyczny, a nie technologiczny czas naprawy w wypadku szkody częściowej (wraz z okresem od dnia szkody do rozpoczęcia naprawy, jeżeli auto nie było jezdne) oraz do wypłaty odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Więcej na temat bezgotówkowego najmu zastępczego znajdziesz pod tym linkiem.

Zauważyć należy, że pomimo coraz szerszego orzecznictwa sądowego, które potwierdza prawo każdego poszkodowanego (również osób nie prowadzących działalności gospodarczej) do w pełni refundowanego najmu pojazdu zastępczego na czas likwidacji szkody, wciąż wiele zakładów ubezpieczeń tego nie respektuje. Rozmyślne utrudnianie i przedłużanie procedury odzyskania należnych kosztów, a czasem nawet odmawianie zaspokojenia słusznych roszczeń Poszkodowanego to typowe metody, stosowane przez polskich ubezpieczycieli. Jak zatem zachowywać się, gdy wypożyczalnia wystawiła fakturę za najem, której ubezpieczyciel nie chce w pełni uregulować? Najlepiej zwrócić się wtedy do Kancelarii Odszkodowawczej Citi – nie tylko odzyskamy dla Ciebie wymagalną należność, ale i udostępnimy bezpłatnie (rozliczamy się bezpośrednio z ubezpieczycielem) pojazd zastępczy na pełny okres likwidacji szkody.


pzu auta zastępcze