PZU na wojnie z konkurencją

PZU wypłacające zbyt wysokie odszkodowania kierowcom? Choć brzmi to jak totalny oksymoron, to taki właśnie zarzut przeciwko liderowi na rynku ubezpieczeń podniosły firmy konkurencyjne, między innymi Compensa. Cała sprawa zaczęła się, gdy do oferty PZU została wprowadzona bezpośrednia likwidacja szkód, za które odpowiedzialni są sprawcy ubezpieczeni w innych zakładach ubezpieczeń.

PZU od kilku miesięcy w swojej ofercie polis OC zapewnia możliwość przeprowadzenia bezpośredniej likwidacji szkody w przypadku, gdy sprawca ma wykupioną polisę w innej ubezpieczalni. Poszkodowany nie musi wówczas w ogóle przejmować się “wrogim” zakładem ubezpieczeń, gdyż PZU samo ponosi koszty sporządzenia kosztorysu i naprawy pojazdu, a potem, również bez udziału klienta, zwraca się z regresem do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Rozwiązanie to nie przypadło jednak do gustu konkurencji, ponieważ PZU stosuje w tym wypadku kalkulacje zdecydowanie wyższe i korzystniejsze dla poszkodowanego, niż mają to w zwyczaju ubezpieczyciele. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu PZU ostatecznie otrzymuje pełen zwrot kosztów, zaś dodatkowo jeszcze poprawie może ulec wizerunek lidera ubezpieczeniowego, mocno nadszarpnięty przez jego dotychczasowe praktyki w likwidacji szkód z OC sprawcy.

W teorii wszystko wygląda więc całkiem nieźle, ale przyszłość bezpośredniej likwidacji szkód wciąż stoi pod znakiem zapytania – Compensa wniosła skargę do Ministerstwa Finansów na działania PZU, więc do czasu wydania decyzji przez ten organ nie wiadomo, czy rozwiązanie to utrzyma się w ofercie ubezpieczyciela. Z drugiej strony jednak, coraz więcej ubezpieczycieli zaczyna skłaniać się ku bezpośredniej likwidacji szkód u swoich klientów – w ślady PZU podążyły między innymi Interrisk oraz Uniqa. Czy spowoduje to nową jakość na rynku ubezpieczeń obowiązkowych, a zakłady ubezpieczeń wreszcie zaczną konkurować ze sobą jakością likwidacji szkody, a nie cenami polis? Na razie niewiele na to wskazuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że PZU, tak hojne w wycenach szkód własnych klientów, dalej przoduje w cięciu kosztów i zaniżaniu odszkodowań w sprawach, za które ponosi odpowiedzialność. W takiej sytuacji, gdy ubezpieczalnia sprawcy zaniża należne poszkodowanym odszkodowanie, warto powierzyć prowadzenie likwidacji szkody specjalistom z naszej kancelarii, którzy pomogą Ci uzyskać wyższe odszkodowanie i zapewnią bezgotówkowy wynajem pojazdu zastępczego