Rower lepszy niż auto zastępcze?

PZU postanowiło propagować zdrowy tryb życia i wprowadziło innowacyjny jak na polskie warunki program “Rower zamiast samochodu zastępczego”.  Celem programu jest propagowanie zdrowego trybu życia oraz popieranie dbałości o środowisko naturalne i ograniczenia emisji spalin. Pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się być kuriozalny w pewnych okolicznościach zasługuje na pochwałę. Otóż dotyczy on osób, które posiadały indywidualną polisę Assistance i zamiast wybrać pojazd zastępczy na kilka dni mogą dostać na własność rower. Czy lepsza jest możliwość korzystania przez kilka dni z pojazdu zastępczego czy możliwość otrzymania roweru, który będzie służył latami? Na to pytanie każdy będzie miał swoją indywidualną odpowiedz nie mniej jednak danie możliwości wyboru poszkodowanemu jest godne pochwały. Nikogo się nie zmusza do zaniechania skorzystania z auta zastępczego, w dalszym ciągu poszkodowany sam dokonuje wyboru, gorzej w sytuacji, gdy programem tym ubezpieczyciel zechciał by objąć także poszkodowanych korzystających z OC sprawcy ubezpieczonego w PZU. Można sobie wyobrazić osobę zgłaszającą szkodę, która na infolinii słyszy pytanie “gdzie mamy wysłać rower?”. Jeżeli ubezpieczyciel nie będzie zbyt nachalny w informowaniu klientów o możliwości zamiany auta zastępczego na rower wszystko będzie w porządku.

Zdrowy tryb życia

rower zamiast auta zastępczego krakówMając jednak na uwadze infrastrukturę rowerową w polskich miastach oraz stan zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce lekarze informują iż przebywanie na “świeżym” powietrzu jest szkodliwe szczególnie w okresie grzewczym. W Krakowie żaden lekarz nie poleci nikomu przebywania w okresie zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz a szczególnie zamianę auta na rower. Niestety poza samą ideą cel mija się rzeczywistością, gdzie w Krakowie przekroczenie norm czystości powietrza jest przez 2/3 roku!

Program rower zamiast auta zastępczego wydaje się być rewelacyjny w obszarach Polski, gdzie czystość powietrza mieści się w normach i gdzie istnieje rozbudowana infrastruktura rowerowa, tylko gdzie są takie miejsca? Tak więc rower jest lepszy niż auto zastępcze?

Należy pamiętać iż każdorazowo poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo wynająć auto zastępcze z OC sprawcy, gdy jego pojazd jest wyłączony z ruchu i nie ma innego pojazdu, którym mógłby się poruszać.
Więcej informacji odnośnie bezgotówkowego najmu aut zastępczych znajdziesz tutaj